Strona główna Mapa serwisu Kontakt
WKU Konin – nabór do służby przygotowawczej     "Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Zasłużeni dla Solidarności

W ostatnich dniach Starosta Gnieźnieński – Dariusz Pilak gościł dwóch, znanych społeczności Gniezna i powiatu działaczy społecznych: Zygmunta Kapelińskiego i Alfonsa Łykowskiego.

Obaj Panowie wsławili się nie tylko pracą na rzecz lokalnej społeczności, ale także organizacją i przynależnością do związku zawodowego Solidarność. Pretekstem do spotkania był zbliżający się Dzień Wolności i Solidarności.

Jest to święto ustanowione przez Sejm RP w dniu 27 lipca 2005 roku i obchodzone corocznie 31 sierpnia. W trakcie spotkania ze Starostą obaj Panowie nie tylko przypomnieli wydarzenia związane z tworzeniem struktur Solidarności na terenie Gniezna, ale żywo wspominali swoich kolegów i przyjaciół z tamtych czasów. Zaproszeni goście otrzymali od Starosty listy z wyrazami uznania i podziękowania za trud związany z historycznym zrywem Polaków do wolności i niepodległości, który zapoczątkował proces upadku komunizmu i wyzwolenia narodów Europy Środkowej i Wschodniej. Korzystając z okazji przeprowadziliśmy krótką rozmowę z zaproszonymi gośćmi.

Od kiedy byli Panowie członkami Solidarności i dlaczego w ogóle zdecydowali się na udział w tym wielkim ruchu społecznym?

Alfons Łykowski: Z Solidarnością jestem związany od samego początku. Osobiście brałem udział w I zjeździe Związku. Sam wybór Solidarności i zaangażowanie w jej działanie były prostą konsekwencją mojego negatywnego stosunku do poprzedniego systemu. Pierwsze rozczarowanie tzw. demokracją ludową było pokłosiem mojej przymusowej pracy przy budowie Nowej Huty. Któregoś dnia wywieziono mnie i innych bydlęcymi wagonami pod Kraków. Nikt mi się nie pytał czy mam na to ochotę. Jeszcze dziś pamiętam, że warunki lokalowe i wyżywienie były paskudne.

Zygmunt Kapeliński: Podobnie było z moją osobą. Niechęć do PRL-u, tzw. władzy ludowej, całej machiny propagandowej i absurdów tamtej rzeczywistości wynikał z moich negatywnych doświadczeń z okresu młodości. Niebagatelną rolę odegrało tu również wychowanie. W szczególności nauki mojego dziadka, który od początku zaszczepił we mnie niechęć do komunizmu. To z kolei wynikało z jego doświadczeń i oceny tego, co można by nazwać socjalizmem. Przyznaję, że ogromne znaczenie w kształtowaniu mojej postawy patriotycznej, niechęci do słusznie minionego systemu, a w konsekwencji zaangażowanie w działalność Solidarności było związane także z wychowaniem religijnym i silnym zanurzeniem w wiarę.

Na czym polegało Panów zaangażowanie? Jak wyglądała naprawdę walka z komunizmem?

Zygmunt Kapeliński: W latach 80. pracowałem już jako radca prawny. Osoby, które protestowały lub jedynie sprzeciwiały się niesprawiedliwości poprzedniego systemu bardzo często miały problemy w pracy. Często takie osoby były szykanowane lub po prostu zwalnianie z pracy. Moją rolą było zaś reprezentowanie ich interesów przed sądami, udzielanie porad prawnych. Robiłem to społecznie. Zajmowało to dużo czasu. Często nie miałem nawet chwili na wypicie herbaty. Dyżur w ówczesnej siedzibie Solidarności (ul. Chrobrego w Gnieźnie) trwał od 9:00 do 16:00 i dosłownie drzwi się nie zamykały. Przed sądem miałem okazję bronić obecnego dziś kolegę Alfonsa Łykowskiego. Tak wyglądała moja walka z poprzednim systemem i jego aparatem ucisku. Później – w 1989 roku – byłem także mężem zaufania w trakcie pamiętnych wyborów 4 czerwca.

Alfons Łykowski: Przede wszystkim zajmowałem się kolportażem bibuły. Najczęściej dwa razy dziennie swoim Fiatem 126p jeździłem do Poznania i z powrotem. Było nas maksymalnie 4 osoby. Pamiętam, że w tamtym czasie moja małżonka mówiła, że nasz samochód i ja służymy raczej Solidarności niż domownikom. Oczywiście wszystko to w konwencji żartu. Konsekwencją takiej działalności były nie tylko szykany, ale również wizyty i rozmowy z Panami ze Służby Bezpieczeństwa. Szczególnie jedna z tych wizyt zapadła mi w pamięć. Namawiano mnie wówczas, abym przekonał swojego syna do rezygnacji z nauki w seminarium duchownym. Obecnie syn jest proboszczem w Łubowie. A więc wizyta SB się nie udała.

Zygmunt Kapeliński: Ja odbyłem podobną rozmowę. Jeszcze w czasach szkolnych. Namawiano mnie bym donosił o tym, o czym rozmawiają moi koledzy i profesorowie. Chodziło o tych, z którymi podróżowałem pociągiem do szkoły. W rozmowie brał udział mój kolega, który już wtedy uczęszczał do szkoły policyjnej w Szczytnie oraz jeszcze jedna osoba - zapewne funkcjonariusz SB – nie przedstawił się.

Obecnie wiele osób należących do Solidarności piastuje wysokie funkcje państwowe i polityczne. Jest jednak również grono osób, które żyją skromnie, a niektórzy wręcz na skraju ubóstwa. Czy z perspektywy lat nie żałują Panowie swojego udziału w walce z komunizmem?

Alfons Łykowski: Nigdy nie żałowałem mojego zaangażowania. Mimo szykan, zwolnienia z pracy i przymusowej emigracji. Wyznaję zasadę, że człowiek który sprzedaje się, porzuca wyznawane wartości, jest koniunkturalistą to osoba bez charakteru.

Zygmunt Kapeliński: Nigdy nie żałowałem swojego zaangażowania. Nie przywykłem również zdradzać idei i ludzi. To znów wynika z mojego wychowania i wpływu dziadka, o którym już wspominałem. To on nauczył mnie, że człowiek bez zasad jest gorszy niż zwierzę. Wierny tej zasadzie zawsze będę się czuł człowiekiem Solidarności. Nie szedłem i nie pójdę nigdy na marne kompromisy.

Dziękuję za rozmowę.

Alfons Łykowski, Zygmunt Kapeliński: Dziękujemy.


2014-08-29
  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Niedziela 19-08-2018 r.    Licznik Odwiedzin22241615

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno