brudny zamszony dach do czyszczenia

Jak umyć dach w swoim domu

W przypadku czyszczenia elewacji mówimy o czyszczeniu zewnętrznej powierzchni firmy lub domu. Elewacje stopniowo ulegają zanieczyszczeniu przez deszcz, wiatr i mech. Nie zawsze łatwo jest zauważyć powolne ciemnienie fasady. Mycie elewacji przedłuża jej żywotność i przywraca jej wygląd, dzięki czemu znów wygląda jak nowa. Zanieczyszczenie elewacji nie jest jednakowe dla wszystkich elewacji i wszystkich obszarów. Czasami większą rolę odgrywa zanieczyszczenie atmosferyczne, innym razem wzrost glonów i mchu lub sadza i tłuszcz, które weszły w kontakt z fasadą, nadając jej szary wygląd. Ponieważ nie wszystkie powierzchnie są takie same, czyszczenie nie zawsze jest możliwe w ten sam sposób. Różne rodzaje kamienia, drewna i tworzyw sztucznych wymagają zatem odmiennego podejścia.

Dlaczego warto umyć dach

Dach jest najbardziej narażoną na działanie czynników zewnętrznych częścią budynku, które z czasem zbierają swoje żniwo. Aby mieć pewność, że dach będzie służył przez długi czas, a jednocześnie będzie wyglądał lepiej, należy zdecydować się na profesjonalne czyszczenie.

Mycie dachów odbywa się za pomocą myjki wysokociśnieniowej lub mopa na mokro, po czym dach jest dodatkowo impregnowany powłokami hydrofobowymi, aby zapewnić maksymalną ochronę i zapobiec dalszym uszkodzeniom. Specjalny proces polerowania dolnej części dachu zapewnia ochronę przed gromadzeniem się brudu, przenikaniem wilgoci oraz osadzaniem się glonów i mchu.

Czyszczenie dachów zaleca się co 6 lat. Osoba czyszcząca fasady prowadzi własną działalność gospodarczą lub jest zatrudniona przez firmę sprzątającą, która zajmuje się czyszczeniem fasad i specjalizuje się w pracach na wysokości. Coraz więcej firm specjalizuje się w tej pracy, zatrudniając alpinistów lub wspinaczy sportowych.

Praca osoby zajmującej się czyszczeniem elewacji polega na czyszczeniu zewnętrznych powierzchni różnych budynków, takich jak wieżowce, wysokie biurowce, bloki mieszkalne, kasyna, hotele, mosty, wieże, wieżyczki strażnicze, wieże kontrolne na lotniskach i lądowiskach oraz zabytki miejskie i narodowe, takie jak zamki, mury obronne i wieże strażnicze.

Obszar pracy zależy od firmy, w której pracownik jest zatrudniony, oraz od zleceniodawców pracy. Mycie elewacji w Gnieznie czy w Łodzi https://saw-bud.net/mycie-i-czyszczenie-kostki-brukowej-elewacji-i-dachu/ to profesjonalizm w każdym detalu.

Mycie dachu – wytyczne bezpieczeństwa

Osoba czyszcząca elewacje używa sprzętu ochronnego zapewniającego bezpieczeństwo pracy na wysokości. Jest to wymagane przez przepisy i regulacje dotyczące pracy na wysokości. Wyposażenie to obejmuje środki ochrony indywidualnej składające się z ubrania roboczego, które nie może mieć luźnych rękawów i spodni, kasku ochronnego, butów lub obuwia roboczego z podeszwami wykonanymi z materiału antypoślizgowego, szelek bezpieczeństwa i rękawic ochronnych w przypadku prac linowych.

W przypadku prac na wysokości jako sprzęt ochronny należy również zainstalować zamknięty pomost lub rusztowanie jezdne, ruchomy podnośnik lub kosz do podnoszenia mechanicznego. Jeżeli nie jest to możliwe, należy użyć drabiny.

Drabina jest doskonałym narzędziem umożliwiającym dostęp do miejsca pracy. Powinien być używany jako sprzęt roboczy tylko do lekkich i krótkotrwałych zadań lub do wysokości 8 metrów. Jeżeli wysokość przekracza 8 metrów i nie może on korzystać z obudowanych platform, mechanicznych koszy do podnoszenia, podnośników lub rusztowań, używa roboczych lin do wspinania się, które są przymocowane do dachów budynków. System linowy powinien mieć dwie oddzielnie zakotwiczone liny.

Jedna służy do wchodzenia, schodzenia i podtrzymywania, a druga jest liną bezpieczeństwa. Lina robocza powinna być również wyposażona w urządzenia do wchodzenia i schodzenia oraz system samozaciskowy zapobiegający utracie kontroli nad ruchem przez pracownika. Do systemu dołączone jest również siedzisko, a pracownik jest połączony z liną za pomocą uprzęży bezpieczeństwa.

Wszystkie narzędzia i sprzęt do czyszczenia używane przez osobę czyszczącą fasady muszą być przymocowane do szelek bezpieczeństwa lub do siedzenia. Zastosowanie urządzeń czyszczących i innych maszyn zależy również od materiału, z którego wykonana jest elewacja, oraz metody czyszczenia.