Okulista – prywatnie czy na NFZ? Odpowiadamy!

Współczesna cywilizacja narzuca nam głównie pracę umysłową. Wzrokiem posługujemy się nieustannie, czytając, pisząc oraz przeglądając treści w Internecie. Nasze oczy są coraz bardziej zmęczone. Tak jak regularnie kontrolujemy stan zębów, czy też badamy krew, warto zadbać o najistotniejszy spośród naszych zmysłów. Pomoże w tym lekarz okulista.

Dlaczego wizyta prywatna?

Odwiedzenie okulisty prywatnie zapewni nam szybką dostępność terminu wizyty oraz pozwoli uniknąć tłoku i nerwów w kontakcie z publiczną służbą zdrowia. Olsztyn, podobnie jak inne większe miasta w Polsce, charakteryzuje się dużą dostępnością okulistów prywatnie. Wizyta u lekarza to nie tylko zainwestowany czas i wysiłek, ale przede wszystkim pieniądze. Skąd pewność, że wybrany przez nas okulista jest tym najlepszym?

Czym charakteryzuje się dobry okulista?

Okulistyka jest specjalnością medyczną. Gdy chcemy rozstrzygnąć, czy dany okulista jest godzien zaufania, kierujmy się podobnymi kryteriami, jak przy wyborze lekarza innej specjalności. Chcemy mieć poczucie, że lekarz słucha nas uważnie i nie przeoczy żadnego objawu. Kiedy wybieramy się do lekarza prywatnie, jest większa szansa, że znajdzie on czas, aby uważnie nas wysłuchać. Lekarz powinien dokładać przy badaniu wszelkiej staranności. Możemy zwrócić uwagę na to, czy używany przez niego sprzęt jest nowy i solidny. Nie bez znaczenia jest intuicja pacjenta, która podpowiada, czy temu lekarzowi można ufać. Olsztyn to spore miasto, jeśli nie jesteśmy zadowoleni z jakości pomocy uzyskanej od danego lekarza, powinniśmy dać sobie prawo poszukać lepszego specjalisty w naszym mieście.

Przebieg wizyty okulistycznej

Podczas wizyty, okulista poprosi nas o odczytywanie liter z tablicy znajdującej się w pewnej odległości od nas. Będziemy patrzeć na tablicę na przemian raz jednym, raz drugim okiem. Za pomocą specjalnego urządzenia (tzw. refraktometru) lekarz zbada, jak nasze oczy przystosowują się do patrzenia na obiekty z bliskiej oraz dalekiej odległości. Powinien również zbadać dno oka, żeby wykluczyć m.in. jaskrę. Udając się na wizytę prywatnie, miejmy świadomość, że badanie okulistyczne powinno mieć wszystkie te etapy. Czasami przed badaniami okulistycznymi trzeba zakropić oczy atropiną. Jest to substancja powodującą rozszerzenie źrenic. Należy pamiętać, że po zakropleniu oczu atropiną nie można prowadzić samochodu, gdyż na kilka godzin utrudnia ona wyraźne widzenie.

Po wizycie 

Jeżeli okaże się, że mamy wadę wzroku, lekarz zaleci noszenie okularów, które przygotuje dla nas optyk. (Warto zdawać sobie sprawę, że optyk nie jest lekarzem. Optyk wykonuje okulary na podstawie recepty wystawionej przez lekarza okulistę). Olsztyn to miasto z licznymi zakładami optycznymi i wybranie odpowiednich okularów lub soczewek kontaktowych nie powinno stanowić problemu. Jeżeli mieszkamy w niewielkiej miejscowości, to ze względu na większy wybór okularów warto w tym celu odwiedzić Olsztyn.